Vali keel:

TASUTA TRANSPORT PAKIAUTOMAATI

alates 20 € tellimusest!

Poodi
Heas vs pahad kiudained

Käes on sügis ja sel perioodil tekib meil sageli tunne, et jõudu ja energiat nagu ei jätkuks enam. Tunneme end pidevalt väsinuna ja vajame kiireid energiasööste šokolaadi või kohvi näol. Enne kui tõttame abi otsima arsti või apteekri käest, tasuks üle vaadata oma toidulaud. Kõige parem moodus suurendamaks oma energiat, on süüa toitaineterikast toitu ja hoida oma veresuhkur tasakaalus välistades toidud, mis kurnavad sinu keha varusid.

Kehas energia tootmine sõltub palju sellest, mis tüüpi süsivesikuid me toiduga sööme. Süsivesikud meie toidus muudetakse kehas glükoosiks, mis kantakse keha rakkudesse, kus see ainevahetuse käigus muudetakse energiaks. Liigne glükoos muudetakse glükogeeniks (meie lühiajaline energia reserv, mis peamiselt salvestatakse maksas ja lihasrakkudes) või rasvaks (meie pikaajaline energia reserv).

Kui sa peamiselt sööd süsivesikuid, mis vabastavad glükoosi liiga kiiresti (näiteks rafineeritud ja suhkrused toidud), siis on tagajärjeks kiire energia tõus (sest veresuhkur tõuseb kiiresti), aga kahjuks järgneb sellele kiirelt ka energia langus. Kui sa aga sööd süsivesikuterikast toitu, mis tõstab veresuhkru taset aeglaselt (näiteks täisteratooted, köögiviljad), siis tõuseb ka sinu energia tase aeglasemalt, olles stabiilsem ilma suurte üles – alla kõikumisteta.

Seega on toitumine, mis lähtub oma veresuhkru taseme stabiilsena hoidmisest, tõenäoselt üks kõige tähtsam faktor, et säilitada stabiilset energia taset (ja seejuures ka stabiilset kaalu). Glükoosi tase sinu veres määrab suures osas sinu isu. Kui tase langeb, tunned sa ennast näljasena. Kui tase langeb liiga madalale võid sa lisaks tunda väsimust, ärrituvust, närvilisust, tähelepanu langust, peavalu jne. Paljudel inimestel on raskusi oma veresuhkru taseme stabiilsena hoidmisega ja kiired tõusud vahelduvad kiirete langustega. Selle tulemusena tekib loidus ja sageli ülekaalulisus. Samas kui suudad oma veresuhkru taset kontrollida, siis on tulemuseks püsiv energia ja normkaalus püsimine.

Oma energia paremaks tasakaalustamiseks kasuta järgnevaid valikuid:

VÄLDI:PAREM VALIK:
toidukordade vahele jätminesöö 5 korda päevas
(3 põhitoidukorda ja 2 vahepala)
rafineeritud süsivesikud (sai, valge riis, makaronid, pizza jne)söö täisteraviljatooteid (pruun riis, tatar, rukkileib, täisterapasta) ja köögivilju
suhkrurohked maiustused (saiakesed, koogid, kommid, karastusjoogid jne.)söö värskeid või kuivatatuid puuvilju ja marju
süsivesikud eraldi toidukorrana (näiteks ainult makaronid või banaan)tasakaalusta süsivesikuid valguga (pruun riis koos kalaga, pähklid koos banaaniga jne.)
ergutid (tee, kohv, šokolaad, energiajook jne.)joo piisavalt vett ja värskeid puuviljamahlasid (lahjenda mahla veega 50:50), söö idusid.

Jälgides oma toitumist lähtuvalt veresuhkrut stabiilsena hoidvatest põhimõtetest suurendad tugevasti oma energiat.
Lõpetuseks üks minu praeguseid lemmik smuutisid, mis kenasti sobib hommikuseks äratajaks või päevaseks lisaenergia andjaks:

  • 1 suur õun koos koorega (hapukam on parem),
  • 1 porgand,
  • 1 banaan,
  • ½ väiksemast peedist,
  • 1-2 tl. chia seemneid (või muid seemneid),
  • 1kl. või rohkem vett (sõltuvalt kui vedelat jooki soovid).

Kõiki koostisaineid kasuta värskelt / keetmata. Kõigepealt tükelda õun ja banaan, seejärel koori peet ning porgand ja tükelda väikesteks tükkideks, lisa chia seemned ja vesi. Kõik koostisained pane blenderisse (blender võiks olla vähemalt 600W), blenderda ja seejärel naudi!
NB! Kui sulle toore peedi maitse tundub liiga tugev ja harjumatu, siis pane seda alguses pigem vähem ja õuna pigem rohkem.

Signe Arusoo
Toitumisnõustaja
www.facebook.com/elujoudtoidust

Sulge
Ostukorv (0)

Ostukorvis ei ole tooteid. Ostukorvis ei ole tooteid.Keel0